ماموریت بسیج صداوسیما:

- تعمیق ارزش­های اسلام ناب محمدی (ص) و انقلاب­ اسلامی، زنده نگه­داشتن اندیشه­ های دینی و سیاسی حضرت امام خمینی(ره) و مقام­ معظم رهبری(مدظله العالی) در حوزه فرهنگی، سیاسی، اجتماعی بویژه مقابله با تهدیدات نرم و ترویج فرهنگ و ارزش­های دفاع مقدس از طریق مدیریت و بهره­ گیری از ظرفیت­های آنتن شبکه­ های سراسری رادیویی و تلویزیونی صداوسیما، تولید و پخش برنامه­ ها و آثار فاخر فرهنگی، هنری و ارزشی.

ـ سازماندهی، پرورش و توسعه نیروهای بسیجی سازمان صدا و سیما به منظور پاس داشت ارزش­های دینی و انقلابی ،

ـ جریان­سازی موثر در حوزه­ های فرهنگی، رسانه­ ای، علمی و مدیریتی در سطح سازمان صدا و سیما و الگوسازی برای تولیدات رسانه­ ای در جهت ترویج فرهنگ و تفکر بسیجی

ـ حمایت از تولیدات ارزشی و بسترسازی برای حضور موثر نیروهای متخصص و متعهد بسیجی در پیکره­ ی صداوسیما و فرایندهای برنامه سازی

- حفظ و ارتقای سطح آموزش­ها و آمادگی­ های دفاعی نیروهای بسیجی سازمان صدا و سیما

 

 

شرح وظایف بسیج صداوسیما:

 

 

ـ طراحي، تهیه و توليد برنامه­ هاي رادیویی، تلويزيوني و سایبری به منظور پاس­داشت ارزش­های دینی و انقلابی، تبیین فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و گسترش و تعمیق فرهنگ بسیج، ایثار، شهادت و رفتارهای مبتنی بر باورهای دینی و مکارم اخلاقی.

ـ برنامه­ ریزی به منظور تحقق اهداف، سیاست­ها و ماموریت­ های محوله به بسیج صداوسیما در حوزه تولیدات رادیویی، تلویزیونی و سایبری.

ـ تهیه و تولید برنامه­ های فاخر و جذاب و هنری براساس محورها و شاخص­ های مصوب و ماموریت­های محوله به بسیج صداوسیما.

ـ ایجاد سازوکار مناسب برای جذب، سازماندهی و آموزش نیروهای متعهد و متخصص بسیجی بمنظور استفاده از توان هنری، فنی و تخصصی آنان در امر تولیدات رسانه­ ای.

ـ برنامه محوری و ارزیابی و نظارت بر فعالیت های محوله به حوزه ها، گردان­ها و پایگاه­های مقاومت.

ـ توسعه شبکه­ های تخصصی و اختصاصی اینترنتی، راه­ اندازی پژوهشکده­ های مجازی و حضور پررنگ و موثر در فضای مجازی.

ـ انجام هماهنگی لازم با معاونت فرهنگی و اقشار سازمان بسیج در تولید برنامه­ های مصوب اقشار مختلف سازمان، ابلاغی سازمان بسیج مستضعفین.

ـ تحقق نهضت علمی و ارتقای سطح علمی تخصصی جامعه هدف بسیج.

ـ ایجاد قرارگاه رسانه­ ای راهیان نور برای هماهنگی، پشتیبانی و سازمان­دهی تولیدات رسانه­ ای مرتبط با راهیان نور.

ـ ایجاد قرارگاه مبارزه با تهدیدات نرم و جریان شناسی رسانه­ ای برای مدیریت و مقابله با تهدیدات رسانه­ های استکباری.

ـ جذب، آموزش و سازماندهی نیروهای متعهد و متخصص در پایگاه­های بسیج صداوسیما، گردان­های تخصصی ،گردان­های عاشورا ، الزهرا (س) و الی بیت المقدس.

ـ انجام بازدیدهای ادواری و بررسی­ های عملی و میدانی فعالیت­های حوزه­ها و پایگاه­های تابعه در قالب برنامه مصوب سالانه و یا سرکشی­ های موردی به منظور پیگیری و یا اطلاع از نحوه اجرای ماموریت­های ابلاغی به حوزه­ ها و پایگاه­های بسیج.

ـ تشکیل حلقه­ های صالحین و ایجاد بستر مناسب برای افزایش بصیرت دینی و انقلابی­، ارتقای وحدت­، فرهنگ و انسجام سازمانی اعضای بسیج صداوسیما از طریق برگزاری نشست­ های ادواری و دعوت از کارشناسان خبره در زمینه­ های سیاسی، انقلابی، فرهنگی، مذهبی، اخلاقی و ...

ـ برنامه­ ریزی اردوهای مختلف نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و برگزاری ادواری آنها به منظور افزایش توان رزمی و آگاهی­ های سیاسی و سازمانی اعضای بسیج صداوسیما.

ـ تهیه و توزیع کتاب، پوستر، عکس، نمایش فیلم، لوح فشرده، بلوتوث، پیام کوتاه، ایمیل و ... بمنظور برنامه­ ریزی برای تبلیغ و ترویج ارزش­های اسلامی و انقلابی .

ـ ترغیب و تشویق بسیجیان به شرکت در برنامه­ ها، فعالیت­ ها و مسابقات حفظ و قرائت و مفاهیم قرآن کریم در راستای گسترش و تعمیق فرهنگ قرآنی.

ـ برنامه­ ریزی و اجرای برنامه­ ها و فعالیت­های ورزشی بمنظور حفظ و تقویت آمادگی جسمانی اعضای بسیج.

ـ برنامه­ ریزی، هماهنگی و اجرای سفرهای راهیان نور جنوب و غرب کشور با همکاری معاونت اردویی سازمان بسیج مستضعفین و مدیریت­های ذی­ربط.

ـ تشکیل گردان­های تخصصی و ایجاد سازوکار مناسب برای شناسایی، جذب و سازماندهی نیروهای متعهد و متخصص در گردان­های مربوطه.

ـ فراهم آوردن زمینه­ های رشد، افزایش دانش رسانه­ ای و حضور قدرتمند و هوشمندانه بسیجیان گردان­های تخصصی در حوزه مبارزه با تهدیدات نرم و جنگ رسانه­ ای دشمنان و تلاش بمنظور گسترش و نهادینه­ سازی فرهنگ بسیج و ارتقای علمی تخصصی بسیجیان.

ـ طراحی و اجرای نظام جامع بازرسی و ارزشیابی بسیجیان، پایگاه­ها، حوزه­ها و گردان­های رزمی و تخصصی بر اساس ماموریت­ های ذاتی و تخصصی بسیج صداوسیما.

ـ نیازسنجی، طراحی و اجرای دوره­های آموزشی و فرهنگی براساس نتایج حاصل از بازرسی­ ها، رسیدگی­ ها و ارزشیابی­ ها به منظور ارتقای دانش و مهارت فرماندهان و مدیران در سطوح مختلف.

ـ برگزاری و اداره­ ی نمایشگاه­های عمومی مختلف در داخل و خارج سازمان متناسب با ماموریت­های بسیج صداوسیما